Od Grudnia 2005 r. działa w naszej parafii wielopokoleniowa grupa teatralna nosząca nazwę: „WARTO” od 2013 r. „Jednak WARTO”. Sam pomysł powstania tejże grupy powstał podczas pierwszego wystawienia jasełek. Były to jasełka współczesne. Pierwszy występ teatru nosił nazwę: „Jedno szukające serce, czy drugie mu odpowie?”. Pojawił się pomysł aby przygotować coś co będzie oglądane przez dorosłych, dzieci i młodzież. W marcu 2006 r. teatr „Warto” wystawił premierę nowego spektaklu pt: „Oskar i Pani Róża” na podstawie książki Ericka Emmanuela Schmitta. Jest to opowieść o młodym chłopcu, który choruje na raka. Przebywa wraz z grupą innych dzieci w szpitalu. Odwiedza go świecka osoba, zwana Ciocia Różą. Chłopiec pisze listy do Pana Boga. Pod wpływem cierpienia, spotkań z chłopcem Ciocia Róża poznała i uwierzyła w Boga. W spektaklu próbowaliśmy dać odpowiedz, jak można żyć z problemem śmierci ukochanej osoby?. Czy jest jakaś nadzieja, dla tych, którzy stracili kogoś bliskiego?. Temat jest trudny i delikatny. W spektaklu każdy może znaleźć coś dla siebie, począwszy od dzieci aż do osób starszych. Po raz pierwszy spektakl został wystawiony w marcu 2006 roku. Młodzież biorąca udział w spektaklu to uczniowie szkoły Podstawowej Nr: 8 im. Orląt Lwowskich i młodzież z gimnazjum Nr: 5 im. Sybiraków na Karolówce w Zamościu. Przygotowania do spektaklu trwały trzy miesiące. Spektakl ten obejrzało w sumie około kilka tysięcy osób. Grupa występowała w Zamościu, w Biłgoraju i Lublinie

   

 Następnie grupa przygotowała  sztukę pt: „Zraniony Pasterz” na podstawie książki Daniela Age.  Od 2007 r. oprócz naszej parafii ta sztuka była wystawiana podczas dni „Kultury Chrześcijańskiej” w Zamościu i w Lublinie.

Można zauważyć, że ta forma pracy z młodzieżą i dziećmi cieszy się wielkim zainteresowaniem. Jest tez sporo osób starszych, które chcą pomagać. Opiekunem teatru „Jednak WARTO” są księża wikariusze: ks. Marian Wyrwa, ks. Krzysztof Portka a obecnie ks. Marcin Jakubiak. Trzon tej grupy stanowią osoby świeckie m.in.: Barbara i Piotr Mechowscy, Bożena i Andrzej Wieczorek, Stanisława i Witold Kozłowscy, Joanna Sanocka. Katarzyna Bartosiewicz, Marcin Smutek, Krystyna Różańska, Wanda Saja i wcześniej Krzysztof Kiszka . Specyfika tej grupy jest tez to, ze spektakle są przedstawiane w formie Pantomimy.

Okazjonalnym przedstawieniem była sztuka „Sybir – nie wiadomo co będzie”. Był to wkład w dorobek naszego Gimnazjum nr 5 im, Sybiraków.

 

Nasz ks. Wikariusz w Listopadzie 2007 r. byl na pielgrzymce w Ziemi Swietej, skad zaczerpnal pomysl, aby przygotowac w parafii Misterium Meki Panskiej. I tak tez sie stalo. Dokladnie 16 Marca 2008 r. odbyla sie premieraMisterium Meki Panskiej widziana oczami czlowieka XXI wieku. W 2009 roku Misterium zostalo rozbudowane. Wzrosla liczba aktorów. Zagralo 102 osoby. Piekne stroje, gra swiatel, muzyka. Zostal równiez nagrany piekny film z Misterium Meki Panskiej.

Grupa uczestniczy także każdego roku w Zamojskim Orszaku Trzech Króli